Świnka morska

Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest lubianym zwierzątkiem domowym. Przez swoje małe wymiary jest świetną alternatywą dla tych z nas, dla których nierealne jest posiadanie psa lub kota. Świnka morska nie ma wygórowanych wymogów, w kwestii jedzenia – jest zwierzęciem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Pokarm świnki morskiej powinno się urozmaicać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Musimy zagwarantować zwierzątku ciągły dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej ze ściółką oraz niezbędnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Śwince morskiej można zakupić standardową klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy bezproblemowo w większości sklepów zoologicznych lub online. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, gdyż świnki morskie nie przepadają za wspinaniem się. Dlatego istotna jest wielkość spodu klatki. Dno klatki zwykle jest plastikowy, a pręty z metalu. Najmniejszym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się wybrać objętość o większym rozmiarze, szczególnie gdy zamierzamy trzymać tam więcej zwierząt.Istotnym jest, żeby pręty w klatce nie były rozstawione w dużych odległościach, gdyż może to grozić zaklinowaniem się zwierzaka między nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy pokryć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Najczęściej ściółką klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i świetnie nadają się jako podłoże klatki. Wadą trocin jest pylenie i wysypują się z klatki. Inną możliwością jest granulat, który wykazuje się dobrą chłonnością, ale jest trochę twardszy w porównaniu do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym łatwo dbać o porządek w klatce, natomiast ich wadą jest brak możliwości kopania w ściółce, co gryzonie uwielbiają.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Aby uprzyjemnić klatkę naszej świnki morskiej należy umieścić w niej potrzebne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska poczuje się bezpieczna, gdyż będzie mieć kryjówkę, gdzie może schować się aby odpocząć lub odstresować się, kiedy na początku przeniesiemy ją do nowego miejsca.

karma dla kota